Czasochłonne golenie, ból podczas depilacji, podrażnienia czy wrastające włoski – to wszystko sprawia, że depilacja laserowa, jako metoda usuwania owłosienia, cieszy się coraz to większą popularnością. Decydując się na laserową depilację, możesz pozbyć się niechcianych włosków raz na zawsze. Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, czy ta metoda sprawdzi się w Twoim przypadku, najlepiej będzie zrozumieć zasady działania depilatora laserowego.
Jak działa depilator laserowy?
Aby przybliżyć metodę działania depilacji laserowej, warto wspomnieć o barwniku zawartym w ludzkich włosach – melaninie. To właśnie melanina pochłania emitowane przez laser łagodne wiązki promieni i przewodzi energię do sąsiadujących tkanek. W rezultacie prowadzi to do zniszczenia mieszka włosowego i komórek, które związane są z powstawaniem nowego włosa – pojedynczy włos wypadnie, a zniszczona struktura uniemożliwi jego ponowne wytworzenie się.
Promieniowanie lasera jest niewielkie, przez co w żadnym wypadku nie jest szkodliwe dla organizmu. Jest ono za to na tyle skuteczne, że jest w stanie usunąć niechciane owłosienie na zawsze. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę, że w praktyce nie każdy laser będzie dawał identyczne efekty. Na rynku dostępne są sprzęty, których skuteczność bywa wątpliwa. Do depilacji najczęściej rekomendowany jest laser diodowy Light Sheer, którego wiązki światła przenikają na tyle głęboko w skórę, że jego skuteczność przewyższa inne dostępne rozwiązania. Podczas jednego zabiegu depilacji laserem Light Sheer, można stale usunąć nawet 60% owłosienia. Jednocześnie jest to niezwykle nowoczesny sprzęt, który pozwala na depilację bez ryzyka poparzeń czy innych uszkodzeń skóry.
Niektórzy mogą zastanawiać się jednak, dlaczego nie można pozbyć się skutecznie całego owłosienia za jednym razem. Niestety, trudno jest zlikwidować niechciane owłosienie podczas jednego zabiegu depilacji laserowej, nawet tak efektywnym laserem diodowym Light Sheer. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie włosy są na tym samym etapie rozwoju podczas zabiegu. Depilacja laserowa skutecznie niszczy strukturę włosa, gdy jest on w aktywnej fazie wzrostu (anagenie) – wówczas poprzez melaninę energia z lasera dociera bezpośrednio do macierzy włosa. W innych etapach życia włosa cebulka wraz z włosem oddziela się od brodawki włosowej, przez co utrudniony bądź niemożliwy jest przepływ energii lasera, który zniszczyłby całą strukturę włosa. Dlatego też zabieg depilacji laserowej trzeba powtórzyć kilka razy (najczęściej wystarczą 3-4 zabiegi), w odstępie minimum dwóch miesięcy. Przerwa między zabiegami jest konieczna, aby zregenerować skórę oraz wychwycić kolejne włosy w fazie wzrostu. Mimo skutecznie przeprowadzonej serii zabiegów niektóre struktury włosów mogą się zregenerować, a tym samym zacząć odrastać. Będą to jednak pojedyncze włoski – aby utrzymać pożądany efekt, wystarczy powtórzyć zabieg depilacji laserowej raz w roku lub nawet rzadziej.
Depilacja laserowa – za i przeciw
Laserowe usuwanie owłosienia pozwala raz na zawsze uwolnić się od niechcianych włosków i to z dowolnego miejsca na ciele. Oprócz standardowej depilacji nóg, pach czy okolic bikini, coraz częściej panie decydują się na usunięcie włosków z twarzy, pośladków czy ramion. Co ciekawe, z depilacji laserowej korzystają również mężczyźni, którzy z różnych przyczyn chcą pozbyć się nadmiernego owłosienia na wybranej partii ciała.
Depilacja laserowa nie będzie jednak skuteczną metodą na włosy jasne, które nie posiadają wystarczającej ilości melaniny – w końcu to barwnik jest przewodnikiem energii, której zadaniem jest uszkodzenie struktury włosa. Istnieje również kilka przeciwwskazań, które wykluczają zastosowanie depilatora laserowego. Będą to chociażby: ciąża, nowotwory, infekcje skórne czy przyjmowanie światłouczulających leków.
Pozostała lista przeciwwskazań jest jednak czasowa – to znaczy, że należy je uwzględnić przy przygotowaniu się do pierwszych zabiegów. Przykładowo, depilacji laserowej nie wykonuje się na opaloną skórę, po depilacji mechanicznej czy po stosowaniu peelingów. Wystarczy jednak w odpowiednim czasie zrezygnować z niektórych czynności lub zabiegów, aby móc skorzystać z depilacji laserem.
Dla niektórych cena zabiegów depilacji laserowej może wydawać się zbyt wysoka, szczególnie że należy wykonać kilka powtórzeń. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę efekty i możliwość stałego pozbycia się owłosienia nawet z najbardziej problematycznych miejsc, wszelkie koszty można traktować jako inwestycję. Nie tylko zlikwiduje to wydatki na nieefektywne metody pozbywania się owłosienia, ale także pozwoli na znaczną oszczędność czasu.